AZS nad kreską
Autor: Michał Laudy (laudy@biala24.pl)
Data publikacji: 18.03.2017, 21.45
Michał Bekisz zdobył pięć bramek (fot. Michał Laudy)
Od dziewięciu lat nie zdarzyło się, aby szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska wygrali oba mecze z MTS Chrzanów w pierwszoligowym sezonie. W sobotę udało się zgarnąć drugą połowę dubletu dzięki zwycięstwu 26:21 (13:11). Najwięcej bramek - po pięć - zdobyli Maksim Kriuczkow i Michał Bekisz.
W pierwszych minutach goście próbowali udowodnić, że jednak potrafią wygrać na wyjeździe. Odbili prowadzenie AZS - z 3:1 na 3:4, później jeszcze prowadzili 4:6, ale było to wszystko co mieli do zaoferowania. Od 12. minuty nie zdarzyło się już, aby AZS przegrywał, a ostatni remis (8:8) widniał na tablicy wyników w 13. minucie. Do końca pierwszej połowy gospodarze utrzymywali lekką przewagę, na przerwę schodząc z dwubramkowym handicapem. W tej części spotkania najskuteczniejsi byli Bartosz Ziółkowski, Michał Bekisz i Maksim Kriuczkow oraz Dawid Skoczylas i Kamil Kirsz.

Druga połowa to spokojna realizacja zwycięskiego planu przez biało-zielonych. W 47. minucie, kiedy po serii trzech trafień z rzędu akademicy mieli przewagę 22:16, rozstrzygnięcie wydawało się już być przesądzone. W końcówce Jan Orlicki z MTS w krótkim odstępie czasu wykonywał dwa rzuty karne - pierwszego obronił Łukasz Adamiuk, drugi poszybował nad bramką. "Sławek" odnotował kilkanaście obron, ale wydaje się że nawet nie tak dobra dyspozycja nie zagroziłaby ważnym punktom zdobytym przez bialczan. Po przerwie najczęściej trafiali Bekisz i Kriuczkow oraz Marcin Skoczylas.

Sławomir Bodasiński, drugi trener AZS:
- Weszliśmy w okres, kiedy mamy mecze z rywalami w naszym zasięgu. Powoli, systematycznie, mozolnie realizujemy swój plan. Mam nadzieję, że mecz z KSZO będzie wyglądał podobnie, a na wyjazdach czasem sprawimy niespodziankę. Dzisiaj kontrolowaliśmy to spotkanie, może nawet trochę zbyt małą różnicą wygraliśmy ten mecz. Mecz toczył się dość spokojnie. Spora w tym zasługa Łukasza Adamiuka, który skutecznie broni, ale cała defensywa dobrze funkcjonowała. Chrzanów u siebie jest trudniejszy, ale zawsze trzeba brać uwagę że mecz może nam się wymknąć spod kontroli, bo w pierwszej rundzie zdarzało nam się przegrywać mecze, w których prowadziliśmy 5-6 bramkami. Póki co tego unikamy i próbujemy się z tego dołu wybić.

Łukasz Adamiuk, bramkarz AZS:
- Dziękuję za pochwałę trenera. Wyszedłem z założeniem, żeby zagrać dobry mecz, bronić swoje piłki. Obrona bardzo mi pomogła. Myślę, że było dobrze. Cały zespół zagrał dobrze w obronie, straciliśmy tylko 21 bramek. Chrzanów jest dobrym zespołem, ale walczyliśmy i byliśmy dobrze przygotowani taktycznie.

Wobec przegranej KSZO, akademicy awansowali na 12. miejsce, czyli opuścili strefę spadkową. Ostatni raz AZS zajmował 12. miejsce po 10. kolejce, w listopadzie.

Następne spotkanie podopieczni Dmitrija Tichona rozegrają na wyjeździe w sobotę (25 marca) o 18.00. Przeciwnikiem będzie SPR Tarnów.

AZS AWF Biała Podlaska 26:21 MTS Chrzanów

AZS: 1. Łukasz Adamiuk, 16. Krzysztof Kozłowski - 5. Bartosz Warmijak, 6. Hubert Skuciński 2, 7. Bartosz Ziółkowski 3, 10. Jakub Rusin 1, 13. Marcin Stefaniec 4, 14. Karol Małecki 1, 15. Maksim Kriuczkow 5, 23. Rafał Jaszczuk, 24. Michał Bekisz 5, 25. Michał Banaś 1, 26. Łukasz Kandora 3, 34. Piotr Pezda 1.

MTS: 12. Konrad Gil, 32. Marcin Górkowski - 3. Maciej Sieczka 2, 6. Patryk Madeja, 7. Wojciech Żydzik, 8. Patryk Rola, 10. Przemysław Wierzbic 3, 11. Michał Gasin, 13. Tomasz Kowal 1, 14. Dawid Skoczylas 3, 18. Jan Orlicki 2, 21. Kamil Kirsz 4, 27. Marcin Skoczylas 6, 33. Michał Bednarczyk.

kary: 10 min. - 16 min.
upomnienia: Bekisz, Pezda, Małecki - Sieczka, Kowal, Kirsz.

sędziowali: Paweł Podsiadło i Adam Świostek (obaj Radom).
widzów: 900.

Przebieg meczu - 5` 3:3, 10` 6:6, 15` 9:8, 20` 10:9, 25` 12:9, 30` 13:11, 35` 15:11, 40` 18:15, 45` 21:16, 50` 23:17, 55` 25:19, 60` 26:21.