W powiecie uczczą Narodowe Święto Niepodległości (PROGRAM)
Autor: Redakcja
Data publikacji: 11.11.2017, 07.26
fot. archiwum
W całym kraju ten dzień świętowany jest z najwyższymi honorami. Centralne uroczystości co roku odbywają się 11 listopada na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, jednak świętuje nie tylko stolica. Niezwykle uroczyście odbywa się to również w naszym powiecie. Przedstawiamy program.
Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, a w tym roku przypada jego 99. rocznica. Upamiętnia ważne dla Polski historyczne wydarzenie. Nasz kraj po 123 latach zaborów i ciężkich walk odzyskuje niepodległość.

Biała Podlaska

W sobotę (11 listopada) o godzinie 10 zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Narodzenia NMP przy ulicy Brzeskiej. Godzinę później nastąpi paradny przemarsz na plac Wolności pod pomnik Orła Niepodległości. Tam po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu rozpoczną się wystąpienia oraz niepodległościowy apel pamięci. Pod pomnikiem zostaną złożone kwiaty. Na godzinę 18 zaplanowano koncert galowy „Warto być Polakiem” w auli ROBiR AWF przy ulicy Akademickiej.

Oprócz głównych uroczystości przewidziano wiele innych wydarzeń. 9 listopada o 10 w Szkole Podstawowej nr 3 odbędzie się II Festiwal Piosenki Patriotycznej „Raduje się serce młode”. Następnego dnia w sali widowiskowej BCK przy ulicy Brzeskiej 41 o godzinie 10 rozbrzmi koncert międzyprzedszkolnego konkursu piosenki patriotycznej „Mali Patrioci”. O 12 w oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej przy ulicy Brzeskiej odbędzie się muzyczna lekcja patriotyzmu.

Z kolei o 17 zaplanowano otwarcie wystawy fotografii z XII Międzynarodowych Jesiennych Warsztatów Fotograficznych w Janowie Podlaskim. Wernisaż odbędzie się w Galerii BCK w „Strefie Sztuki” przy ulicy Warszawskiej. O 19 w sali widowiskowej BCK przy ulicy Brzeskiej 41 uczniowie Katolickiego Liceum zaprezentują spektakl pt. „Norwid. Poezja i dobroć”. 11 listopada o godzinie 13 zostanie rozegrany turniej szachowy w BCK.

Natomiast 12 listopada patriotyzm zagości na tzw. osiedlu „Młodych”. O 16 w Filii nr 6 MBP przy ulicy Orzechowej 34 Tadeusz Mikinnik wygłosi prelekcję na temat „Patriotyzmu Piłsudskiego w tradycji Podlasia”. Na 17 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w KK Eureka przy ulicy Orzechowej 34. Będzie także pokaz teatru ognia „Antidotum”. Z kolei 15 listopada o 17.30 odbędzie się konkurs piosenki i otwarta biesiada koncertowa polskiej piosenki patriotyczno-biesiadnej w sali widowiskowej BCK przy ulicy Brzeskiej.


Gmina Biała Podlaska

Uroczystośći w tym roku odbędą się 10 listopada w Sworach. O godzinie 11 delegacje złożą kwiaty przy pomniku. Dalsza część obchodów tego świeta odbędzie się na hali szkoły podstawowej w Sworach. Właśnie tam, goście będą mogli obejrzeć występy młodzieży oraz posłuchać patriotycznych pieśni.


Drelów
W gminie Drelów Święto Niepodległości obchodzone jest 10 listopada (piątek). Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 przed pomnikiem „Żołnierzy i Batalionu BCH im. Ziemi Podlaskiej oraz współtowarzyszy walk z okupantami w latach 1939-1945” w Drelowie. Pół godziny później będzie miał miejsce spektakl poetycki pt. „Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej  im. Marii Konopnickiej w Drelowie pod kierunkiem Pana Grzegorza Golca. Następnie o godzinie 12.15 odbędzie się niepodległościowy bieg ulicami Drelowa.

Janów Podlaski
O godzinie 9 zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym. O 10 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami Bohaterów Walk o Niepodległość Polski. Kwadrans później odbędzie się apel oraz pokaz musztry w wykonaniu młodzieży z miejscowej szkoły. Na 10.40 zaplanowano akademię, w której wystąpią laureaci konkursu "IV Gminnego Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej".

Kodeń
W nadbużańskiej gminie Narodowe Święto Niepodległości zostanie uczczone artystycznie. Montaż słowno-muzyczny zaplanowano na godzinę 18 w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Wydarzenie będzie miało formę karaoke z muzyką na żywo, a śpiewać będzie publiczność.

Konstantynów
Podobnie jak w ubiegłym roku uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 9.30 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie. Po mszy goście przemaszerują pod pomnik by złożyć kwiaty. Odbędą się tam wystąpienia gości oraz krótki program artystyczny. W przypadku złej pogody uroczystości zostaną przeniesione do kościoła.

Leśna Podlaska
Obchody rozpocznie msza św. o 9.30 w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. Po eucharystii, o godzinie 11 nastąpi przemarsz na plac w Leśnej Podlaskiej.  Tam rozbrzmi hymn państwowy i zostaną złożone kwiaty pod miejscami czci i pamięci – pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod Krzyżem Katyńskim, Pomnikiem Pamięci Bojowników Ruchu Oporu, Ścianą Straceń Ofiar Okupacji i miejscem stracenia Mariana Lewińskiego, sekretarza gminy. Ponadto o godzinie 15 w hali sportowej przy Zespole Placówek Oświatowych odbędzie się IV Siatkarski Turniej Niepodległościowy o puchar wójta gminy.

Łomazy
Obchody rozpoczną się mszą św. w miejscowym kościele o godzinie 9. Po eucharystii nastąpi przemarsz z orkiestrą pod pomnik przy ulicy Podrzecznej. Na zakończenie w hali sportowej Zespołu Szkół w Łomazach od 10.30 będzie trwała uroczysta akademia.

Międzyrzec Podlaski

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 11.30 w kościele pw św. Józefa. Na 12.30 zaplanowano uroczystości na placu Jana Pawła II przy pomniku Bohaterów Miasta. O 13.15 nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny przy ulicy Brzeskiej, gdzie zostanie odczytany Apel Poległych przy zbiorowej mogile obrońców miasta z 1918 r. Międzyrzec uczci rocznicę także na sportowo. W programie przewidziany jest III Rodzinny Bieg Niepodległości, który rozpocznie się o 14.30 przy plebanii parafii św. Mikołaja. Obchody narodowego święta zakończą się Wieczorem Pieśni Patriotycznej w sali koncertowej Szkoły Muzycznej.


Gmina Międzyrzec Podlaski
Wieczór z patriotyzmem odbędzie się 11 listopada o godzinie 16 w budynku Szkoły Podstawowej w Kożuszkach (Krzewica 44). W programie przewidziana jest część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy blasku świec. 

Piszczac
W Piszczacu z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowany będzie montaż słowno-muzyczny pt. „Pociąg do Wolności”. 9 listopada o godzinie 18 w sali kolumnowej Urzędu Gminy w Piszczacu wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Chotyłowie.

Rokitno
Gminne uroczystości niepodległościowe potrwają dwa dni. 10 listopada w Szkole Podstawowej w Rokitnie o godzinie 10 odbędzie się uroczysta akademia. Następnego dnia obchody zaplanowano w dwóch miejscowościach. W Rokitnie o 10 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. Po eucharystii uczniowie miejscowej szkoły wystąpią z patriotycznym montażem słowno-muzycznym. Uroczystości odbędą się także w Pratulinie. Na 12 zaplanowano mszę św. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Godzinę później w Miejscach Pamięci Obrońców Ojczyzny zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Mowa tu o Kołczynie i Mogile Józefa Dorożyńskiego, żołnierza 66 Pułku Piechoty poległego w 1920 roku oraz o Mogile Zbiorowej w Pratulinie, 20 żołnierzy Wojska Polskiego. Listopadowym obchodom towarzyszył będzie turniej szachowy i warcabowy o puchar wójta gminy Rokitno. Rywalizacja odbędzie się o 11.30 w Gminnej Instytucji Kultury.

Rossosz
Obchody niepodległościowe rozpoczną się mszą św. o godzinie 9 w miejscowym kościele. Po eucharystii nastapi przemarsz z orkiestrą do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbędzie się akademia.

Sławatycze
W Sławatyczach obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynają się 10 listopada o godzinie 9 w Zespole Szkół w Sławatyczach. Obchody rozpocznie uroczysty apel z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. W programie przedstawienia jest montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów placówki. 

Następnego dnia uroczystość rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny, o godzinie 10 w parafialnym kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej. Po mszy w świątyni odbędzie się koncert patriotyczny w  wykonaniu męskiego chóru Ave. Po programie artystycznym wyznaczone delegacje złożą kwiaty przy mogile upamiętniających poległych w walce o niepodległość. 

Jak co roku odbędzie się również marsz niepodległościowy do Janówki. Tam pod pomnikiem powstańców styczniowych nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po upamiętnieniu odbędzie się tradycyjne ognisko z posiłkiem powstańców. Start marszu zaplanowano na godzinę 17, spod urzędu gminy w Sławatyczach.

Sosnówka

Gminne obchody zaplanowano na 10 listopada. O 10 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sosnówce. O 10.30 odbędzie się część artystyczna w Szkole Podstawowej w Mościcy. Tam uczniowie zaprezentują okolicznościowy program. Wystąpi również Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki.


Terespol
W Terespolu obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 10. Wtedy w kościele pe. Świętej Trójcy w Terespolu zostanie odprawiona msza św. W intencji ojczyzny. Godzinę później nastąpi przemarsz pod pomnik żołnierzy poległych w obronie kraju.

W terespolskiej prochowni od 11.45 będzie trwał koncert pieśni patriotycznych, który wykonają chóry z Brześcia „Uścisk Dłoni” oraz z Klubu Seniora z Terespola „Echo Polesia”.

O godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu będzie można podziwiać ekspozycje z wystaw o tradycjach lotniczych Lubelszczyzny czy o lotnictwie polskim na znaczkach pocztowych. Odbędą się także prelekcje na temat historii lotnictwa na Południowym Podlasiu w czasach III RP czy dowiedzieć się nieco na temat dziejów Bractwa Kurkowego w Polsce. Podczas wydarzenia Artur Plich, autor książki „Legenda Dywizjonu 303” będzie promował swoją publikację.

Gmina Terespol
Część oficjalną rozpocznie msza święta o godzinie 13 w intencji ojczyzny w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Kobylanach. Od razu po mszy odbędzie się złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Kobylanami oraz oddanie salwy honorowej w wykonaniu członków klubu strzeleckiego "Kaliber".

Na strzelnicy sportowej o godzinie 14.30 odbędzie się "ognisko patriotyzmu" czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz piosenek żołnierskich. O godzinie 17 odbędzie się pokaz Teatru Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej.

Dodatkowo będzie można obejrzeć wystawę militariów. Każdy otrzyma flagę oraz gorący bigos. Przewidywane jest także zrobienie wspólnego zdjęcia uczestników biorących udział w obchodach.

Tuczna
W Tucznej Narodowe Święto Niepodległości uczczone będzie XVII Powiatowym Festiwalem Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się 12 listopada o godzinie 13 w Szkole Podstawowej w Tucznej.

Wisznice
Narodowe święto w Wisznicach rozpocznie się o godzinie 10.15 zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji. Miejsce spotkania wyznaczono przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Wisznicach. Następnie o 10.20 przedstawiciele wraz z gośćmi przejdą pod pomnik, aby złożyć wieńce, tam odbędzie się również występ artystyczny i wystąpienia okolicznościowe. O 11 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Wisznicach.

Zalesie
W zaleskiej gminie obchody rozpoczną się od mszy św. o godzinie 11 w kościele w Malowej Górze. Nastepnie zaplanowano przemarsz na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Tam odbędą się wystąpienia, modliwa oraz zostaną złozone kwiaty.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z TEGO WYDARZENIA
KOMENTARZE
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi zgodnie z polityką plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.